Skip to content
Inkubator Innowacji Visa w Warszawie rozpoczął swoją działalność

Komunikat prasowy -

Inkubator Innowacji Visa w Warszawie rozpoczął swoją działalność

  • Tworzony wspólnie z bankami warszawski Inkubator Innowacji dołącza do globalnej sieci centrów innowacji Visa
  • Celem Inkubatora Innowacji jest opracowywanie rozwiązań odpowiadających na ogólnorynkowe wyzwania, w tym takich, które będą wspierać cyfryzację polskiej gospodarki
  • Główne obszary działalności Inkubatora dotyczą przyszłości akceptacji, inteligentnych miast, wykorzystania danych oraz autentykacji

Warszawa, 15 listopada 2017 r. – W Warszawie swoją działalność rozpoczął Inkubator Innowacji Visa. Dołącza on do globalnej sieci centrów innowacji Visa, działających w czołowych ośrodkach rozwoju nowych technologii. Inkubator Innowacji został stworzony w odpowiedzi na zainteresowanie banków przedsięwzięciem pozwalającym na zmierzenie się z ogólnorynkowymi wyzwaniami. Jego głównym zadaniem jest opracowywanie ogólnorynkowych rozwiązań wspierających rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce i cyfryzację rodzimej gospodarki. Tworzenie innowacji będzie przebiegało zgodnie z metodologią Design Thinking, a obszary, na których skupią się prace Inkubatora to: przyszłość akceptacji płatności, rozwój inteligentnych miast, wykorzystanie danych oraz autentykacja, w tym biometria. W pierwszej kolejności Inkubator Innowacji Visa zajmie się szukaniem rozwiązań wspierających wprowadzanie terminali płatniczych przez mikro przedsiębiorców oraz tworzeniem wartości dodanej dla koncepcji e-Paragonu. Twórcy Inkubatora Innowacji mają nadzieję, że projekty, które będą realizowane w przyszłości, pozwolą na współpracę z lokalnymi start-upami i firmami branży fintech.

Inkubator Innowacji powstał w wyniku współpracy Visa z bankami-wydawcami kart Visa oraz agentami rozliczeniowymi, którzy sprawują nadzór nad kierunkiem jego prac poprzez Radę Klientów Visa Polska, składającą się z przedstawicieli tych instytucji oraz Visa.

„Etap przygotowań dobiegł końca i cieszymy się, że zespół Inkubatora Innowacji rozpoczął prace koncepcyjne nad innowacyjnymi przedsięwzięciami, które będą wspierać rozwój polskiego rynku płatności bezgotówkowych i całej gospodarki. Liczymy, że bliska współpraca z bankami, agentami rozliczeniowymi i innymi partnerami Visa przy wykorzystaniu metodologii Design Thinking oraz naszych globalnych doświadczeń w zakresie innowacji i nowych technologii pozwoli na wypracowanie rozwiązań przynoszących korzyści wszystkim uczestnikom rynku i ułatwiających życie konsumentom” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.

W pracach nad tworzeniem rozwiązań Inkubator Innowacji będzie wykorzystywać Design Thinking – wiodącą obecnie na świecie metodologię projektowania usług, polegającą na tworzeniu innowacji w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Za wdrożenie i wykorzystanie tej metody w ramach Inkubatora Innowacji odpowiada firma konsultingowa Innovatika.

„Design Thinking to ustrukturyzowany proces generowania innowacji, który koncentruje się na projektowaniu rozwiązań atrakcyjnych dla użytkowników oraz współtworzeniu i testowaniu koncepcji na bardzo wczesnych etapach. Dzięki temu, cele biznesowe osiągane są skutecznie i bez przypadkowych inwestycji. Członkowie zespołów projektowych angażują się w działania na każdym etapie projektu – od doświadczania problemów istotnych dla użytkowników aż po testowanie wspólnie z nimi zaprojektowanych rozwiązań. Zespoły tworzone są zawsze w taki sposób, aby zagwarantować różnorodność pomysłów i spojrzenie na problem z różnych perspektyw, o co zadbaliśmy w Inkubatorze Innowacji. Metoda ta cieszy się coraz większym uznaniem na całym świecie – w pracach nad innowacjami wykorzystuje ją m.in. Google i inni giganci technologiczni” – wyjaśnia Katarzyna Królak-Wyszyńska, CEO, Innovatika.

„Przez ostatnie tygodnie kompletowaliśmy zespół Inkubatora Innowacji, w którego skład weszli zarówno przedstawiciele banków, agentów rozliczeniowych, jak i innych partnerów Visa. Zakończyliśmy tzw. fazę rozgrzewki i wkrótce rozpoczniemy fazę eksploracji, czyli drugiego etapu projektowania według metodologii Design Thinking, którego celem jest zdefiniowanie problemu. Przed nami okres intensywnej pracy twórczej – najpierw chcemy zidentyfikować potrzeby, a następnie wypracować najlepsze możliwe rozwiązania dla wybranych zagadnień” – komentuje Igor Zacharjasz, Inkubator Innowacji Visa w Warszawie.

Pierwsze dwa zagadnienia podjęte przez Inkubator Innowacji to poszukiwanie rozwiązań ułatwiających udostępnianie terminali płatniczych przez przedsiębiorców, którzy nie przyjmują jeszcze płatności bezgotówkowych oraz rozwój koncepcji e-Paragonu, tworzonej obecnie na poziomie rządowym. Warszawa, dołączając do globalnej sieci centrów innowacji Visa w Berlinie, Dubaju, Londynie, Miami, San Francisco, São Paulo, Singapurze i Tel Awiwie, zyskuje dostęp do procesów tworzenia najbardziej zaawansowanych innowacji, które mogą zostać wykorzystane w pracach nad rozwiązaniami dla polskiego rynku.

„Dzięki Inkubatorowi Innowacji skutecznie wykorzystamy globalne zasoby Visa na lokalnym rynku. Pracując wspólnie z bankami-wydawcami kart Visa i partnerami w oparciu o odpowiednią metodologię, zaproponujemy innowacyjne rozwiązania, które wdrożyć będzie mógł każdy zainteresowany. Z biegiem czasu Inkubator Innowacji ma być również miejscem zachęcającym fintechy i start-upy do współpracy nad rozwojem płatności bezgotówkowych i cyfryzacji polskiej gospodarki” – dodaje Maciej Maciejewski, Inkubator Innowacji Visa w Warszawie.

Inkubator Innowacji będzie także promował w środowisku developerów wykorzystanie platformy Visa Developer, poprzez którą już teraz – z myślą o tworzeniu nowej generacji rozwiązań dla handlu – Visa udostępnia część swoich programistycznych interfejsów aplikacji (API), zestawów narzędzi programistycznych (SDK) i dokumentacji.

Zespół projektowy Inkubatora Innowacji w Warszawie tworzą stali pracownicy Inkubatora oraz osoby oddelegowane do współpracy przez banki-wydawców kart i partnerów Visa. Przedsięwzięciem kierują Maciej Maciejewski oraz Igor Zacharjasz odpowiedzialni za współpracę z partnerami Visa i ogólną koordynację. Maciej Maciejewski od 8 lat związany jest z Visa, gdzie zajmuje się innowacjami. Prowadził lub nadzorował m.in. dotychczasowe wdrożenia płatności mobilnych i zbliżeniowych Visa. Igor Zacharjasz od ponad 15 lat związany jest z branżą IT, zajmował się innowacjami m.in. w Alior Banku i firmie IBM.

###

Tematy

Tagi



O Visa Inc.

Visa Inc. (NYSE: V) to światowy lider płatności cyfrowych. Naszą misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki. Nasza nowoczesna globalna sieć przetwarzania danych transakcji – VisaNet – umożliwia dokonywanie bezpiecznych i skutecznych płatności na całym świecie i może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji. Niesłabnący nacisk, jaki firma kładzie na innowacyjność, sprzyja szybkiemu wzrostowi handlu z wykorzystaniem wszelkich urządzeń połączonych z internetem, a także realizacji wizji przyszłości bezgotówkowej – dla każdego i w każdym miejscu. Wraz z ogólnoświatowym procesem przechodzenia z technologii analogowych na cyfrowe, Visa angażuje swoją markę, produkty, specjalistów, sieć i zasięg, by kształtować przyszłość handlu. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaInEurope i @Visa_PL.

Kontakty prasowe

European Press Office (Including out-of-hours)

Press contact +44 207 795 5336

Biuro Prasowe Visa w Polsce

Press contact +48 601 090 747

Powiązane historie

Inkubator Innowacji Visa przedstawia nowe sposoby płatności w transporcie

Inkubator Innowacji Visa przedstawia nowe sposoby płatności w transporcie

Inkubator Innowacji Visa w Warszawie, który rozpoczął swoją działalność w zeszłym roku, kontynuuje działania na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Zespół opracował koncepcje rozwiązań usprawniających funkcjonowanie transportu publicznego oraz stref płatnego parkowania.

Inkubator Innowacji Visa rozpoczyna prace nad inteligentnym systemem płatności w miastach

Inkubator Innowacji Visa rozpoczyna prace nad inteligentnym systemem płatności w miastach

• Miasta bezgotówkowe to nowy obszar prac Inkubatora Innowacji Visa – przedsięwzięcia, którego uczestnicy wypracowują rozwiązania sprzyjające rozwojowi gospodarki cyfrowej w Polsce. • Interdyscyplinarny zespół ekspertów pod przewodnictwem Visa przystępuje do nowego projektu, którego celem jest stworzenie uniwersalnego systemu płatności w miastach.