Skip to content
PKO Bank Polski udostępnił mobilne płatności zbliżeniowe Visa zintegrowane z aplikacją IKO

Komunikat prasowy -

PKO Bank Polski udostępnił mobilne płatności zbliżeniowe Visa zintegrowane z aplikacją IKO

  • Klienci PKO Banku Polskiego mogą już dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą swoich smartfonów
  • Mobilne płatności zbliżeniowe Visa oparte o chmurę i technologię HCE zostały zintegrowane z aplikacją mobilną IKO
  • Sieć ich akceptacji obejmuje wszystkie terminale zbliżeniowe w Polsce


Warszawa, 18 stycznia 2016 r. – PKO Bank Polski udostępnił dziś swoim klientom mobilne płatności zbliżeniowe Visa oparte o chmurę i technologię HCE. Rozwiązanie zostało zintegrowane z aplikacją mobilną IKO. Dzięki nowej usłudze klienci banku mogą płacić zbliżeniowo smartfonem we wszystkich 366 tys. terminali zbliżeniowych w Polsce i 3 mln takich terminali w całej Europie. Usługa jest bezpłatna, a jej aktywacji dokonuje się bezpośrednio z poziomu aplikacji IKO.

„Staramy się dostarczać naszym klientom najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym codzienne bankowanie staje się łatwe, szybkie, a jednocześnie bezpieczne, dostępne w każdym miejscu i z użyciem nowoczesnych urządzeń. Wprowadzenie mobilnych płatności zbliżeniowych do IKO, we współpracy z Visa, to kolejny krok w tę stronę” – mówi Jacek Obłękowski, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, odpowiedzialny za obszar bankowości detalicznej.

„Gratulujemy PKO Bankowi Polskiemu udostępnienia klientom mobilnych płatności zbliżeniowych Visa. Liczymy na to, że wdrożenie usługi przez PKO Bank Polski wywrze na rynku podobny efekt, jak w przeszłości wprowadzenie przez ten bank kart zbliżeniowych, czyli tym razem upowszechnienie się na masową skalę mobilnych płatności zbliżeniowych” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. „Cieszy nas ciągły rozwój aplikacji IKO i czekamy na dalszą rozbudowę jej funkcjonalności np. o możliwość mobilnego zarządzania kartami płatniczymi Visa” – podsumowuje Małgorzata O’Shaughnessy.

Z aplikacji IKO korzysta na swoich telefonach ponad 450 tys. użytkowników. Nowe rozwiązanie działa wyłącznie na smartfonach wyposażonych w funkcjonalność NFC (Near Field Communication) oraz system operacyjny Android w wersji 4.4 lub nowszej. Klienci PKO Banku Polskiego chcący korzystać z mobilnych płatności zbliżeniowych Visa muszą wskazać w aplikacji mobilnej IKO swoją debetową lub kredytową kartę Visa, dla której udostępnione zostaną takie płatności.

Transakcje do 50 zł są realizowane bez potwierdzenia kodem PIN, natomiast transakcje powyżej 50 zł wymagają potwierdzenia poprzez wpisanie na ekranie smartfona PIN-u przypisanego do aplikacji IKO. W momencie dokonywania płatnoścismartfon nie musi znajdować się w zasięgu sieci GSM.

Mobilnych płatności zbliżeniowych Visa za pomocą aplikacji IKO można dokonywać w 366 tys. terminali zbliżeniowych w Polsce (stanowią one już ponad 80% terminali działających w kraju) oraz w 3 mln takich terminali w Europie. Do końca 2017 r. w Polsce i do końca 2019 r. w Europie zbliżeniowo smartfonem będzie można zapłacić we wszystkich terminalach.

Rozwiązanie idealnie wpisuje się w potrzeby konsumentów. Jak wynika z badania Mobile Money 2020 zrealizowanego na zlecenie Visa Europe m.in. w Polsce, 60% badanych wyraża chęć korzystania z mobilnych płatności zbliżeniowych w sklepach, 55% w restauracjach i kawiarniach, a 48% przy płaceniu za transport.

Według badań Visa sukces mobilnych płatności zbliżeniowych, czyli powszechne regulowanie należności w ten sposób, wymaga zaoferowania rozwiązań z szerszą funkcjonalnością, wykraczających poza samą płatność. Wnioski z badań zaowocowały stworzeniem Przewodnika Projektowania Mobilnych Płatności Visa, w którym banki-wydawcy kart Visa znajdą m.in. zestaw wskazówek dotyczących tworzenia oczekiwanych przez konsumentów usług oraz propozycje konkretnych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby. PKO Bank Polski uczestniczył w projekcie, w rezultacie którego powstał Przewodnik.

„W naszej ocenie mobilne płatności zbliżeniowe będące bardzo istotną częścią strategii digitalizacji produktów organizacji Visa, staną się w niedługiej perspektywie powszechnym sposobem płacenia w punktach handlowo-usługowych. Udostępnienie przez PKO Bank Polski takiej funkcjonalności może w istotny sposób przyczynić się do szybszej popularyzacji innowacyjnych cyfrowych środków płatniczych w Polsce, z wszelkimi tego korzyściami dla polskiego konsumenta, akceptantów i gospodarki” – dodaje Małgorzata O’Shaughnessy, Visa Europe.

Tematy

Tagi


Visa Europe

Visa Europe, organizacja zajmująca się technologiami płatniczymi, stanowi własność instytucji członkowskich – banków oraz innych firm świadczących usługi płatnicze z 38 krajów Europy, które sprawują nadzór nad jej zarządem.

Visa Europe znajduje się w samym centrum ekosystemu płatności, dostarczając usługi oraz infrastrukturę, które umożliwiają dokonywanie płatności elektronicznych milionom konsumentów, firm i instytucji sektora publicznego w Europie. Instytucje członkowskie Visa Europe zajmują się wydawnictwem kart płatniczych i świadczeniem usług akceptacji kart na rzecz detalistów, a także ustalają poziom opłat pobieranych od użytkowników kart i punktów usługowo-handlowych. Visa Europe jest również największym w Europie dostawcą usług przetwarzania danych transakcji, który obsługuje ponad 18 miliardów transakcji rocznie.

W Europie zostało wydanych ponad 500 milionów kart Visa, którymi jest już opłacane jedno na każde 6 euro wydawane w Europie na konsumpcję. Całkowita wartość transakcji z użyciem kart Visa w całej Europie przekracza poziom 2 bilionów euro rocznie, z czego płatności w punktach handlowo-usługowych wynoszą 1,5 biliona euro.

Organizacja Visa Europe jest niezależną firmą posiadającą wyłączną, nieodwołalną i nieograniczoną w czasie licencję na posługiwanie się marką Visa na obszarze Europy. Visa Europe współpracuje z Visa Inc. na rzecz wzajemnej globalnej akceptacji na obszarze ponad 200 krajów i terytoriów.

Strona internetowa: www.visaeurope.com

Twitter: @VisaEuropeNews

Kontakty prasowe

European Press Office (Including out-of-hours)

Press contact +44 207 795 5336

Biuro Prasowe Visa w Polsce

Press contact +48 601 090 747

Powiązane historie

Polska gotowa na płatności mobilne

Polska gotowa na płatności mobilne

Szybki wzrost znaczenia płatności mobilnych wpisuje się w jeden z najważniejszych współczesnych trendów – przejmowania kolejnych obszarów naszego życia przez smartfony i inne urządzenia mobilne. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy mobilne płatności zbliżeniowe staną się już powszechnym sposobem płacenia w Polsce.

25 lat kart płatniczych w Polsce. Rewolucja trwa

25 lat kart płatniczych w Polsce. Rewolucja trwa

• Ćwierć wieku rozwoju płatności kartami w Polsce: od pierwszej karty Visa do innowacyjnego i efektywnego systemu, z którego doświadczeń czerpią inne kraje • Kontynuacja innowacji: Bank Millennium przygotowuje się do udostępnienia mobilnych płatności zbliżeniowych Visa w oparciu o technologię HCE oraz tokenizację

Wydawcy ponad 80% kart Visa w Polsce rozwijają mobilne płatności zbliżeniowe

Wydawcy ponad 80% kart Visa w Polsce rozwijają mobilne płatności zbliżeniowe

• Z mobilnych płatności zbliżeniowych Visa korzysta już ponad 100 tys. klientów 5 banków w Polsce • System tokenizacyjny Visa Europe oraz program rozwoju płatności cyfrowych VEDEP są silnym wsparciem rozwoju płatności mobilnych • Kolejne banki przygotowują się do udostępnienia mobilnych płatności zbliżeniowych Visa

Europejczycy otwierają się na nowe sposoby płacenia dzięki czemu rośnie popularność płatności mobilnych

Europejczycy otwierają się na nowe sposoby płacenia dzięki czemu rośnie popularność płatności mobilnych

• Liczba Europejczyków regularnie płacących przy pomocy urządzenia mobilnego potroiła się od 2015 r. (wzrost z 18% do 54%) • 79% polskich konsumentów to użytkownicy płatności mobilnych – ludzie zarządzający swoimi pieniędzmi lub dokonujący płatności przy pomocy urządzenia mobilnego • Najszybsze tempo wzrostu korzystania z bankowości mobilnej notuje się w grupie wiekowej 55-64 lata