Komunikat prasowy -
Ponad 40% Polaków podróżujących za granicę w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało z karty podczas wyjazdu
- Ponad 80% badanych wyjeżdżających za granicę zabiera ze sobą kartę płatniczą
- Płaci nią przeszło jedna czwarta, a łącznie ponad 40% korzysta z karty podczas wyjazdu
- Komfort i przyzwyczajenie to główne powody korzystania z kart za granicą
- Wśród podróżujących Polaków funkcjonuje coraz mniej mitów dotyczących korzystania z kart płatniczych podczas wyjazdów zagranicznych
Warszawa, 3 sierpnia 2016 r. – Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Visa pokazują, że większość (82%) Polaków wyjeżdżających za granicę zabiera ze sobą kartę płatniczą, a 41% korzystało z niej podczas wyjazdu zagranicznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Płatności kartami za granicą w analizowanym okresie dokonała ponad jedna czwarta podróżujących Polaków. Wśród powodów korzystania z karty na wyjeździe najczęściej wskazywane są komfort i przyzwyczajenie – niemal 40% badanych płaci kartą za granicą dlatego, że w ten sam sposób dokonuje płatności w kraju. Część obaw, które powstrzymują Polaków przed korzystaniem z kart płatniczych za granicą, wynika z przyzwyczajeń. Natomiast wśród tych, którzy decydują się na płacenie gotówką, jedynie 4% robi to z obawy o słabo rozwiniętą sieć akceptacji kart płatniczych.
„Bardzo cieszy nas, że większość podróżujących Polaków podczas wyjazdu za granicę zabiera ze sobą karty płatnicze. Wyniki badania wskazują między innymi, że niemal połowa z nich znaczną część swoich wydatków związanych z podróżą ponosi już za granicą. Dlatego zachęcamy ich na wiele sposobów do korzystania z kart Visa poza Polską, umacniając słuszne przekonanie, że także tam jest to wygodna i bezpieczna forma płatności. W tym celu zorganizowaliśmy m.in. trwającą przez całe wakacje specjalną promocję, w ramach której oferujemy nagrody w zamian za płatności kartą Visa w Chorwacji” – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.
Kartą chętnie, bo wygodnie i bezpiecznie
Znaczenie dla decyzji o zabraniu karty w podróż miał czas, jaki turyści zamierzali spędzić za granicą oraz liczba krajów, które chcieli odwiedzić. 86% podróżujących na 2 tygodnie brało ze sobą kartę – to o 11 pkt. procentowych więcej w stosunku do tych, którzy wyjeżdżali na mniej niż tydzień (75%). Z kolei spośród odwiedzających kilka krajów w czasie jednej podróży kartę zabierało ponad 90% (wobec niemal 80% podróżujących do jednego kraju).
Biorąc pod uwagę liczbę płatności dokonywanych kartami podczas wyjazdów zagranicznych przez podróżujących Polaków w analizowanym okresie, przeszło 30% z nich zapłaciło w ten sposób ponad 10 razy podczas jednego wyjazdu. 14% badanych w podróży sięga w pierwszej kolejności po kartę, chcąc płacić tylko nią. Wśród tych, którzy podczas pobytu za granicą płacili kartą, 94% regulowało swoje należności w ten sposób przynajmniej kilka razy na tydzień, a 25% kilka razy dziennie. Niemal trzy czwarte badanych (72%) jako główną cechę zachęcającą do korzystania z kart płatniczych za granicą wskazuje ich wygodę, z którą do czynienia mają na co dzień w Polsce. Jako konkretne powody korzystania z karty podczas wyjazdu najczęściej wskazywano komfort takich płatności (55%) oraz przyzwyczajenie do nich (37%).
„Wyniki badania pokazują, że także podczas płacenia za granicą Polacy doceniają zalety kart dobrze znane im z dokonywania płatności bezgotówkowych w kraju. Obok wygody tej metody znaczenie ma również bezpieczeństwo. Na podstawie wyników badania możemy ocenić, że ci, którzy coraz rzadziej korzystają za granicą z gotówki, po prostu wyżej cenią wygodę i bezpieczeństwo płacenia kartami.
Utraconą podczas wyjazdu zagranicznego kartę można i należy zastrzec. Wtedy nasze środki będą bezpieczne, czego nie zapewni nam gotówka, którą tracimy bezpowrotnie. Dowolną kartę Visa można szybko i wygodnie zastrzec, korzystając z numeru telefonu dostępnego z poziomu aplikacji podróżnej Visa Travel Tools” – dodaje Jakub Kiwior.
Po zastrzeżeniu karty cała odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione spoczywa na banku-wydawcy karty. Wiele banków pełną ochroną obejmuje, bezpłatnie lub za niewielką opłatą, także transakcje dokonane kartą 24, 48 a nawet 72 godziny przed zgłoszeniem jej utraty.
Znikają mity
Do niedawna wśród konsumentów żywe były obawy o powszechność akceptacji kart czy ich bezpieczeństwo. Obecnie osoby, które decydują się płacić za granicą gotówką, kierują się przede wszystkim przyzwyczajeniem oraz tym, że czują się pewniej mając ją przy sobie. Jedynie niewielka grupa badanych jako główny powód płacenia za granicą gotówką wskazała obawy o brak akceptacji karty (4%) czy postrzeganie karty jako niebezpiecznej formy płatności (również 4%).
Patrząc na wykorzystanie kart do wypłat gotówki podczas zagranicznych podróży, istotnym elementem odstraszającym od skorzystania z takiego rozwiązania jest niechęć konsumentów do szukania bankomatów (16%) czy obawy o trudności w ich obsłudze, np. z uwagi na obcy język (15%).
„Przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji została udostępniona polska wersja językowa stworzonej przez Visa aplikacji dla podróżnych Visa Travel Tools, za pomocą której – w razie potrzeby skorzystania z gotówki – można odnaleźć najbliższy bankomat. Aplikacja pomaga również wzmacniać świadomość konsumentów dotyczącą globalnej sieci akceptacji kart Visa, którymi można płacić w około 40 mln punktów handlowo-usługowych na całym świecie” – dodaje Jakub Kiwior, Visa Europe.
Aplikacja mobilna Visa Travel Tools zapewnia dostęp m.in. do kalkulatora walutowego, globalnej wyszukiwarki bankomatów, przewodników po niemal 650 miastach na całym świecie oraz informacji nt. zakresu akceptacji kart płatniczych w poszczególnych krajach. Aplikację można bezpłatnie pobrać na urządzenia z systemem Android oraz iOS ze sklepów Google Play i App Store.
Informacje o badaniu
Badanie nt. preferencji płatniczych Polaków podczas podróży zagranicznych wykonała firma MEC Analytics & Insight na zlecenie Visa. Zostało ono przeprowadzone w okresie maj-czerwiec 2016 r. wśród osób, które posiadają kartę płatniczą i w ciągu poprzedzających 12 miesięcy co najmniej raz wyjechały za granicę. Liczebność próby wyniosła 1664 osoby.
Tematy
Tagi
O Visa Inc.
Visa Inc. (NYSE: V) to globalna firma zajmująca się technologiami płatniczymi i świadcząca szybkie, bezpieczne oraz niezawodne usługi płatności elektronicznych na rzecz konsumentów, firm, instytucji finansowych oraz jednostek sektora publicznego w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych. Firma obsługuje sieć przetwarzania danych transakcji VisaNet – jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie – która może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji, zapewniając konsumentom ochronę przed oszustwami, a detalistom – gwarancję płatności. Visa nie jest bankiem, nie wydaje kart płatniczych, nie udziela kredytów ani nie ustala opłat pobieranych od konsumentów. Jednak dzięki wprowadzanym przez Visa innowacjom jej klienci z grona instytucji finansowych mogą oferować konsumentom większy wybór – możliwość płacenia w danej chwili przy pomocy kart debetowych, z wyprzedzeniem przy użyciu kart przedpłaconych lub z odroczeniem przy wykorzystaniu kart kredytowych. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu www.vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaEuropeNews i @Visa_PL.