Komunikat prasowy -
Visa wspiera rozwój płatności bezgotówkowych w polskich samorządach
- Coraz więcej samorządów – także przy wsparciu Visa – dynamicznie rozwija płatności bezgotówkowe
- Urząd Miasta Stołecznego Warszawy uruchomił w wybranych placówkach samoobsługowe opłatomaty bezgotówkowe
- W komunikacji miejskiej w Jaworznie działa innowacyjny, bezbiletowy system płacenia za przejazd kartą zbliżeniową
Warszawa, 8 marca 2017 r. – Płatności bezgotówkowe w Polsce rozwijają się w szybkim tempie, m.in. dzięki dynamicznie rosnącej liczbie terminali, których jest już ponad 500 tys. Coraz większy udział w tym procesie mają samorządy, które – m.in. dzięki wsparciu Visa – instalują takie urządzenia w swoich jednostkach i wprowadzają innowacyjne rozwiązania płatnicze. Na taki ruch decydują się nie tylko największe miasta jak Warszawa, ale także średnie – przykładowo prawie stutysięczne Jaworzno, jak i małe gminy. Mieszkańcy mogą dzięki temu wygodnie i bezpiecznie płacić kartą za usługi miejskie.
W terminale płatnicze przyjmujące płatności kartami wyposażone są wszystkie punkty kasowe Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Obecnie realizowany jest także pilotaż, który ma zachęcić warszawiaków do bezgotówkowego płacenia tam, gdzie nie ma punktu kasowego. W dwóch placówkach Urzędu Miasta – Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków – od początku lutego br. działają samoobsługowe terminale płatnicze (tzw. opłatomaty bezgotówkowe), w których opłaty dokonuje się wygodnie kartą. Jeśli nowe rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte przez mieszkańców, będzie szansa na pojawienie się takich urządzeń w kolejnych placówkach.
„Od wielu lat, m.in. we współpracy z Visa, rozwijamy płatności bezgotówkowe w Warszawie. Po biletomatach, parkomatach i terminalach w punktach kasowych Urzędu, wprowadzamy bezgotówkowe opłatomaty w tych placówkach, które nie posiadają własnego punktu kasowego. Oznacza to, że teraz nasi interesanci całą sprawę załatwią na miejscu, podczas jednej wizyty. To duże ułatwienie, które wprowadzamy kierując się wygodąmieszkańców Warszawy – komentuje Joanna Smolska, zastępca dyrektora, Biuro Polityki Długu i Zarządzania Płynnością, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Mieszkańcy Warszawy mogą też wygodnie płacić bezgotówkowo za bilety komunikacji miejskiej – do obsługi takich płatności przystosowanych jest już blisko 2,5 tys. biletomatów zlokalizowanych przy przystankach, stacjach metra i stacjach kolejowych, a także mobilnych, zainstalowanych w znakomitej większości stołecznych autobusów. Warszawiacy mogą również płacić kartą Visa za bilety przez internet oraz w aplikacjach mobilnych. Co ciekawe, kartą można uregulować też opłatę karną za brak biletu – a przy płatności bezpośrednio u kontrolerów mających przy sobie mobilne terminale płatnicze, kara będzie o 40% niższa. Płatności bezgotówkowe obsługują także wszystkie stołeczne parkomaty zlokalizowane w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (ponad 1,5 tys. urządzeń).
Bezgotówkowo za transport miejski oraz parkowanie można już płacić w wielu innych miastach w Polsce. Standardem stała się akceptacja kart płatniczych w biletomatach, parkomatach, serwisach internetowych operatorów transportu miejskiego czy aplikacjach mobilnych. Kartą można płacić m.in. w komunikacji miejskiej we Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie czy w Szczecinie.
Obecnie Visa przekonuje organizatorów transportu do nowoczesnego rozwiązania do płatności za komunikację miejską. Chodzi o system oparty o dokonywanie płatności za przejazd w sposób zbliżeniowy, kartą płatniczą lub smartfonem, bez konieczności zakupu tradycyjnego biletu. Jest to rozwiązanie cieszące się dużym zainteresowaniem ze strony samorządów, poszukujących innowacji przyczyniających się do zwiększenia wygodymieszkańców oraz ograniczenia kosztów dystrybucji tradycyjnych biletów.
Od stycznia br. taki system został wdrożony w komunikacji miejskiej w Jaworznie. Jest to najbardziej innowacyjny w Polsce system typu „smart payments” w obszarze płatności za usługi miejskie. Rozwiązanie to wzorowane jestnasystemie wprowadzonym w Londynie. Polega ono na tym, że pasażerowie wsiadający do pojazdu komunikacji miejskiej, zamiast kasować tradycyjny bilet, wybierają jego rodzaj oraz dokonują płatności zbliżając jedynie swoją kartę płatniczą do kasownika będącego jednocześnie terminalem płatniczym. Podczas kontroli pasażer musi tylko zbliżyć swoją kartę do terminala kontrolera, aby potwierdzić wniesienie opłaty.
„Współpraca Visa z samorządami i rozwój obrotu bezgotówkowego w polskich miastach są istotnymi elementami procesu cyfryzacji państwa, w którym aktywnie bierzemy udział. Płatności elektroniczne są fundamentem funkcjonowania tzw. smart cities. Tworzenie rozwiązań dla inteligentnych miast będzie jednym z obszarów, którymi zajmie się uruchamiany w Warszawie przez Visa i polskie banki inkubator innowacji. Liczymy na dalszą owocną współpracę z samorządami w tym zakresie” – komentuje Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.
Inkubator innowacji, którego zadaniem będzie opracowywanie rozwiązań odpowiadających potrzebom polskiej gospodarki, zostanie uruchomiony w II kwartale br. Do współpracy zapraszane będą m.in. krajowe podmioty, w tym firmy technologiczne i start-upy. Inkubator wykorzysta doświadczenie zdobyte podczas ponad 25-letniej działalności Visa w Polsce oraz globalne zasoby i praktyki Visa w zakresie rozwoju innowacji.
O rozwoju płatności bezgotówkowych i innowacji w miastach będą rozmawiali uczestnicy konferencji Smart City Forum, która w dniach 8-9 marca br. odbywa się w Warszawie. Visa będzie gospodarzem bloku poświęconego nowoczesnym płatnościom za usługi miejskie.
Tematy
Tagi
O Visa Inc.
Visa Inc. (NYSE: V) to globalna firma zajmująca się technologiami płatniczymi i świadcząca szybkie, bezpieczne oraz niezawodne usługi płatności elektronicznych na rzecz konsumentów, firm, instytucji finansowych oraz jednostek sektora publicznego w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych. Firma obsługuje sieć przetwarzania danych transakcji VisaNet – jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie – która może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji, zapewniając konsumentom ochronę przed oszustwami, a detalistom – gwarancję płatności. Visa nie jest bankiem, nie wydaje kart płatniczych, nie udziela kredytów ani nie ustala opłat pobieranych od konsumentów. Jednak dzięki wprowadzanym przez Visa innowacjom jej klienci z grona instytucji finansowych mogą oferować konsumentom większy wybór – możliwość płacenia w danej chwili przy pomocy kart debetowych, z wyprzedzeniem przy użyciu kart przedpłaconych lub z odroczeniem przy wykorzystaniu kart kredytowych. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu www.vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaEuropeNews i @Visa_PL.