Skip to content
Inkubator Innowacji Visa przedstawia nowe sposoby płatności w transporcie

Komunikat prasowy -

Inkubator Innowacji Visa przedstawia nowe sposoby płatności w transporcie

  • Inkubator Innowacji Visa w Warszawie, który rozpoczął swoją działalność w zeszłym roku, kontynuuje działania na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Zespół opracował koncepcje rozwiązań usprawniających funkcjonowanie transportu publicznego oraz stref płatnego parkowania.
  • Koncepcja następnej generacji płatności cyfrowych dla transportu publicznego jest oparta w całości na rozwiązaniach mobilnych, dostosowana do taryf biletowych pay-as-you-go i będzie testowana w Łodzi od 2019 r.
  • Aplikacje parkingowe usprawniające znajdywanie i opłacanie postoju w strefie parkowania testowane będą w Krakowie.


Warszawa 20 listopada 2018 r. – Otwarty w zeszłym roku Inkubator Innowacji Visa w Warszawie, jest miejscem, w którym spotykają się przedstawiciele banków, agentów rozliczeniowych oraz innych partnerów Visa, w celu wypracowywania innowacyjnych i gotowych do wdrożenia rozwiązań. Celem uczestników kolejnej edycji Inkubatora Innowacji Visa było stworzenie systemu zintegrowanych płatności w transporcie publicznym oraz inteligentnych rozwiązań parkingowych. Właśnie zakończyły się prace koncepcyjne dla obydwu projektów, a ich rezultatem są rozwiązania, które zostaną przetestowane na rynku w formie pilotażowej. System nowych płatności w transporcie publicznym niedługo będzie testowany w Łodzi, z kolei inteligentne strefy parkowania zostały opracowane dla Krakowa. Eksperci Inkubatora zapowiadają, że obydwa modele mogą posłużyć jako prototyp także dla innych miast.

Model biletowy w transporcie publicznym dostosowano do taryfy biletowej typu pay-as-you-go (tzw. taryfa przystankowa). Umożliwia ona płatność w formie zagregowanej, za wszystkie faktycznie przebyte przejazdy. Tym samym nie jest wymagane posiadanie biletów papierowych.

Podczas prac nad systemem płatności w komunikacji miejskiej eksperci Inkubatora sprawdzili oczekiwania mieszkańców Łodzi dotyczące opracowywanych rozwiązań.

By dowiedzieć się, które elementy w komunikacji miejskiej według mieszkańców w największym stopniu wymagają poprawy, przeprowadziliśmy z nimi serię pogłębionych wywiadów. Mieszkańcy zwracali uwagę przede wszystkim na rozbudowaną procedurę konieczną do przejścia przy wyrobieniu nowego nośnika na bilet długookresowy oraz problematyczne rozliczanie krótkich przejazdów. Pracowaliśmy nad rozwiązaniem, które takie problemy rozwiąże. Teraz nadszedł czas na rozpoczęcie wdrożenia pilotażowego, które zweryfikuje nasze prace – mówi Igor Zacharjasz z Inkubatora Innowacji Visa.

Zaletą systemu opracowanego we współpracy z MPK - Łódź jest m.in. brak kosztów związanych z wydrukiem, transportem oraz całą logistyką konieczną do dystrybucji biletów papierowych. Co więcej, stworzona aplikacja została zaprojektowana w oparciu o funkcjonalności zidentyfikowane jako niezbędne dla pasażerów, dzięki czemu jest intuicyjna w użyciu. Jest to następna generacja płatności za usługi transportu publicznego, oparta w całości o rozwiązania mobilne.

Drugie rozwiązanie opracowane przez zespół Inkubatora Innowacji Visa pokazuje, jak mogą wyglądać parkingi przyszłości. Koncepcja inteligentnych parkingów opracowana została na przykładzie stref płatnego parkowania w Krakowie. Eksperci Inkubatora Innowacji Visa ponownie zapytali o zdanie mieszkańców Krakowa:

Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy, zwracali uwagę na dodatkowe obciążenia związane z parkowaniem, takie jak brak możliwości zapłacenia kartą płatniczą, czy konieczność przewidzenia długości postoju, w celu uiszczenia adekwatnej opłaty. W opracowanej przez nas koncepcji aplikacja parkingowa połączona jest z konkretnym samochodem i w sposób intuicyjny komunikuje się z jego kierowcą – wyjaśnia Maciej Maciejewski, reprezentujący Inkubator Innowacji Visa.

Koncepcja zakłada, że po pozostawieniu pojazdu aplikacja liczy czas od rozpoczęcia parkowania, a kierowca otrzymuje powiadomienia zwrotne o długości i koszcie postoju. Aplikacja wysyła także powiadomienia przypominające o wyłączeniu parkowania, gromadzi dane o liczbie postojów i umożliwia sumaryczne opłacanie parkowania. Jak podkreślają eksperci Inkubatora, opracowana technologia umożliwia wdrożenie różnych modeli parkingowych, dostosowanych do potrzeb danego miasta.

Aplikacje parkingowe mogą na przykład szacować koszt postoju jeszcze przed jego rozpoczęciem, dzięki czemu użytkownicy będą mogli sprawdzić czy korzystniejszy jest dla nich przejazd samochodem czy komunikacją miejską. Wszystko zależy od podmiotu wdrażającego parkingowe rozwiązania i tego na jaką skalę planuje on takie rozwiązanie zaimplementować – dodaje Maciejewski.

Jakub Kiwior, dyrektor generalny Visa w Polsce i na Węgrzech, podsumowując działania Inkubatora Innowacji Visa, powiedział:

Polacy są otwarci na innowacje, a Polska jest liderem na rynku płatności zbliżeniowych w Europie. Dlatego ważne jest, by nowoczesne i bezpieczne płatności bezgotówkowe były możliwe do zrealizowania w codziennych sytuacjach, takich jak przejazd autobusem czy samochodem.

Przedstawiciele Inkubatora Innowacji Visa zapowiadają, że wypracowane przez nich narzędzia mogą zostać udostępnione wszystkim zainteresowanym podmiotom.

O Inkubatorze Innowacji Visa

Inkubator Innowacji Visa inkubuje projekty sprzyjające rozwojowi gospodarki cyfrowej w Polsce. Zespół projektowy tworzą stali eksperci Inkubatora oraz eksperci oddelegowani przez banki (wydawców kart Visa) i agentów rozliczeniowych do poszczególnych projektów. Inkubator Innowacji Visa jest przestrzenią, w której interdyscyplinarne zespoły wspólnie pracują nad otwartymi i rynkowymi standardami, które są następnie udostępniane wszystkim zainteresowanym podmiotom. Do tej pory eksperci Inkubatora pracowali nad sposobami upowszechniania płatności kartą płatniczą wśród mikroprzedsiębiorców i koncepcją e-paragonu. Warszawski Inkubator Innowacji Visa jest częścią międzynarodowej sieci inkubatorów Visa.

Tematy

Tagi


O Visa Inc.

Visa Inc. (NYSE: V) to światowy lider płatności cyfrowych. Naszą misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej, wspierając tym samym rozwój ludzi, firm i całej gospodarki. Nasza nowoczesna globalna sieć przetwarzania danych transakcji – VisaNet – umożliwia dokonywanie bezpiecznych i skutecznych płatności na całym świecie i może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji. Niesłabnący nacisk, jaki firma kładzie na innowacyjność, sprzyja szybkiemu wzrostowi handlu z wykorzystaniem wszelkich urządzeń połączonych z internetem, a także realizacji wizji przyszłości bezgotówkowej – dla każdego i w każdym miejscu. Wraz z ogólnoświatowym procesem przechodzenia z technologii analogowych na cyfrowe, Visa angażuje swoją markę, produkty, specjalistów, sieć i zasięg, by kształtować przyszłość handlu. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaNewsEurope i @Visa_PL.

Kontakty prasowe

European Press Office (Including out-of-hours)

Press contact +44 207 795 5336

Biuro Prasowe Visa w Polsce

Press contact +48 601 090 747

Powiązane historie

Inkubator Innowacji Visa rozpoczyna prace nad inteligentnym systemem płatności w miastach

Inkubator Innowacji Visa rozpoczyna prace nad inteligentnym systemem płatności w miastach

• Miasta bezgotówkowe to nowy obszar prac Inkubatora Innowacji Visa – przedsięwzięcia, którego uczestnicy wypracowują rozwiązania sprzyjające rozwojowi gospodarki cyfrowej w Polsce. • Interdyscyplinarny zespół ekspertów pod przewodnictwem Visa przystępuje do nowego projektu, którego celem jest stworzenie uniwersalnego systemu płatności w miastach.

Inkubator Innowacji Visa w Warszawie rozpoczął swoją działalność

Inkubator Innowacji Visa w Warszawie rozpoczął swoją działalność

• Tworzony wspólnie z bankami warszawski Inkubator Innowacji dołącza do globalnej sieci centrów innowacji Visa • Celem Inkubatora jest opracowywanie rozwiązań odpowiadających na ogólnorynkowe wyzwania, w tym takich, które będą wspierać cyfryzację gospodarki • Główne obszary działalności Inkubatora dotyczą przyszłości akceptacji, inteligentnych miast, wykorzystania danych oraz autentykacji

Visa wspólnie z bankami uruchomi w Polsce inkubator innowacji

Visa wspólnie z bankami uruchomi w Polsce inkubator innowacji

• Inkubator będzie wspierał powstawanie ogólnorynkowych rozwiązań przyspieszających rozwój obrotu bezgotówkowego i cyfryzację polskiej gospodarki • W pracach inkubatora wykorzystane zostaną doświadczenie i globalne zasoby Visa w zakresie innowacji

Badanie Visa wskazuje kluczowe czynniki rozwoju inteligentnych miast i podpowiada, jak podnieść jakość codziennych podróży

Badanie Visa wskazuje kluczowe czynniki rozwoju inteligentnych miast i podpowiada, jak podnieść jakość codziennych podróży

• Visa i Uniwersytet Stanforda opracowały jedno z najbardziej kompleksowych badań na świecie w obszarze transportu – przeprowadzono je w 19 krajach wśród ponad 19 000 osób poruszających się codziennie po miastach • Raport opisuje trendy i wyzwania w obszarze transportu publicznego i parkowania w obliczu wzrostu zaludnienia na świecie i rosnącej migracji do miast

Visa i Planeta Informática stworzyły innowacyjną technologię, która zapewnia szybkie, wygodne i bezpieczne płatności zbliżeniowe u operatorów transportu publicznego na świecie

Visa i Planeta Informática stworzyły innowacyjną technologię, która zapewnia szybkie, wygodne i bezpieczne płatności zbliżeniowe u operatorów transportu publicznego na świecie

• Dzięki nowemu rozwiązaniu Visa o nazwie Secure Access Module, płatności zbliżeniowe na bramkach w komunikacji miejskiej są jeszcze szybsze, prostsze i tańsze niż kiedykolwiek • Pod koniec kwietnia br. Metro Rio jako pierwszy operator transportu publicznego wprowadzi zbliżeniowe płatności oparte na rozwiązaniu Visa Secure Access Module