Komunikat prasowy -
Visa wspólnie z bankami uruchomi w Polsce inkubator innowacji
- Inkubator będzie wspierał powstawanie ogólnorynkowych rozwiązań przyspieszających rozwój obrotu bezgotówkowego i cyfryzację polskiej gospodarki
- W pracach inkubatora wykorzystane zostaną doświadczenie i globalne zasoby Visa w zakresie innowacji
Warszawa, 14 grudnia 2016 r. – Polskie banki zrzeszone w organizacji Visa Polska wspólnie z Visa zdecydowały o utworzeniu w Warszawie inkubatora innowacji. Jego celem będzie tworzenie i rozwój rozwiązań, które przyczynią się do dalszego upowszechniania obrotu bezgotówkowego oraz będą wspierać cyfryzację polskiej gospodarki. Inkubator będzie korzystał z ogólnoświatowych zasobów Visa w zakresie innowacji, które dzięki niedawnemu przejęciu Visa Europe przez Visa Inc. mogą być wykorzystywane na rynku europejskim. Nadzór nad inkubatorem sprawować będą banki poprzez Komitet Decyzyjny Visa Polska.
Dotychczasowa, ponad 25-letnia działalność Visa w Polsce, oparta o bliską współpracę z bankami, pozwoliła stworzyć bardzo dobre warunki dla rozwoju nowoczesnych płatności cyfrowych i innowacji. Cyfrowa ewolucja z udziałem Visa rozpoczęła się w Polsce już w połowie lat 90., wraz z podjęciem decyzji o przejściu na technologię mikroprocesorową EMV. Kolejne jej etapy – wdrożenia płatności zbliżeniowych, płatności w e-commerce, płatności mobilnych i niedawno tokenizacji – w ekspresowym tempie umacniały Polskę w roli jednego ze światowych liderów płatniczych innowacji. Wystarczy wspomnieć, że już ponad 60% płatności Visa w Polsce odbywa się zbliżeniowo. Decyzja o utworzeniu inkubatora jest uzupełnieniem dotychczasowych działań, uznaniem dla dotychczasowych osiągnięc polskiego sektora finansowego i jego innowacyjności oraz silnym wsparciem dla dalszej cyfryzacji Polski.
„Powołanie do życia wspólnie z Visa inkubatora innowacji w Polsce, który będzie wspomagał tworzenie rozwiązań odpowiadających potrzebom polskiego rynku, to ważny krok w dalszym rozwoju cyfrowej gospodarki. Zyskamy dzięki temu dostęp do doświadczenia oraz narzędzia, jakimi dysponuje jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie – to istotny kapitał, z którego skorzystamy wszyscy: banki, państwo, a co najważniejsze konsumenci” – komentuje Szymon Wałach, przewodniczący Komitetu Decyzyjnego Visa Polska i dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.
„Przejęcie Visa Europe przez Visa Inc. pozwala naszym europejskim partnerom na łatwiejszy dostęp do globalnego systemu Visa, umożliwiając powstanie w Polsce inkubatora innowacji. Będzie on czerpał z naszych doświadczeń, płynących m.in. z globalnej działalności Centrów Innowacji Visa, przy tworzeniu lokalnych rozwiązań. Do współpracy będziemy zapraszać krajowe firmy i instytucje, których wiedza może odegrać istotną rolę przy realizacji podejmowanych projektów, w tym firmy technologiczne i start-upy” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.
Umiejscowiony lokalnie zespół, korzystając z globalnych zasobów Visa, będzie pracował nad tworzeniem prototypów rozwiązań, nie tylko płatniczych, które następnie zostaną poddane ocenie ekspertów. W kolejnym etapie inkubator zajmie się pilotowaniem dalszego rozwoju wybranych projektów, jak również ich komercjalizacją. Jego uruchomienie planowane jest na II kwartał 2017 r.
W pracach inkubatora wykorzystana zostanie m.in. platforma Visa Developer, która za pośrednictwem łatwych w użyciu interfejsów programistycznych (API) zapewni dostęp do najbardziej popularnych produktów i usług Visa, w celu ich dalszego rozwoju i testowania. Dzięki Visa Developer sieć Visa stała się jedną z największych na świecie otwartych platform płatności i handlu – teraz skorzysta z niej również Polska. Opracowywane projekty będą mogły wykorzystywać także technologie biometryczne – jak wynika z badań Visa[1], dwie trzecie konsumentów chce korzystać z biometrii podczas dokonywania płatności.
„Dzięki inkubatorowi innowacji nasze ponad 50-letnie doświadczenie w branży płatności oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii Visa będą mogły zostać wykorzystane do tworzenia rozwiązań w takich obszarach jak akceptacja i wydawnictwo nowej generacji, smart cities (tzw. inteligentne miasta), płatności w transporcie, internet rzeczy czy technologia blockchain. Tą drogą chcemy wspierać rozwój płatności oraz cyfryzację gospodarki, wdrażaną w ramach rządowego programu „Od Polski papierowej do cyfrowej”, w pracach nad którym bierzemy aktywny udział” – mówi Bill Gajda, dyrektor ds. innowacji i partnerstw strategicznych, Visa.
Jako jeden z globalnych liderów w sektorze finansowym, Visa rozwija nowe produkty i usługi poprzez swoje Centra Innowacji, działające obecnie m.in. w San Francisco, Dubaju i Singapurze. Są one miejscami współpracy różnych zainteresowanych stron nad rozwiązaniami przyszłości, w której każde urządzenie połączone z internetem, każdy rodzaj sprzętu domowego czy akcesoriów ubieralnych można będzie wykorzystać do bezpiecznego robienia zakupów.
Powstanie inkubatora w Polsce wpisuje się w podejście Visa, którego istotnym elementem jest promowanie innowacyjności w kraju. Obecnie firma jest zaangażowana m.in. w program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland, gdzie skupia się na wsparciu merytorycznym w ramach ścieżki Fintech, obejmującej start-upy z branży finansowo-technologicznej. Inkubator pozwoli Visa na udzielanie nie tylko wsparcia merytorycznego, ale również przeprowadzenie pełnej ścieżki wdrażania na lokalnym rynku wybranych projektów.
[1]Badanie Digital Money Study zrealizowane na zlecenie Visa przez agencję Populus w sierpniu i wrześniu 2016 w 19 krajach Europy, z udziałem średnio 2 tys. respondentów w poszczególnych krajach
Tematy
Tagi
O Visa Inc.
Visa Inc. (NYSE: V) to globalna firma zajmująca się technologiami płatniczymi i świadcząca szybkie, bezpieczne oraz niezawodne usługi płatności elektronicznych na rzecz konsumentów, firm, instytucji finansowych oraz jednostek sektora publicznego w ponad 200 krajach i terytoriach zależnych. Firma obsługuje sieć przetwarzania danych transakcji VisaNet – jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie – która może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji, zapewniając konsumentom ochronę przed oszustwami, a detalistom – gwarancję płatności. Visa nie jest bankiem, nie wydaje kart płatniczych, nie udziela kredytów ani nie ustala opłat pobieranych od konsumentów. Jednak dzięki wprowadzanym przez Visa innowacjom jej klienci z grona instytucji finansowych mogą oferować konsumentom większy wybór – możliwość płacenia w danej chwili przy pomocy kart debetowych, z wyprzedzeniem przy użyciu kart przedpłaconych lub z odroczeniem przy wykorzystaniu kart kredytowych. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu www.vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaEuropeNews i @Visa_PL.