Skip to content
Wyniki roczne Visa: dynamiczny rozwój obrotu bezgotówkowego, w tym ponad 40% wzrost liczby płatności polskimi kartami

Komunikat prasowy -

Wyniki roczne Visa: dynamiczny rozwój obrotu bezgotówkowego, w tym ponad 40% wzrost liczby płatności polskimi kartami

  • Rozwój Visa w Polsce m.in. dzięki intensywnemu promowaniu płatności bezgotówkowych wspólnie z bankami
  • Sukces płatności zbliżeniowych fundamentem dla rozwoju mobilnych płatności zbliżeniowych Visa

  • Warszawa, 4 lutego 2016 r. – Według danych Visa Europe dotyczących Polski, w zakończonym we wrześniu 2015 r. roku sprawozdawczym organizacja odnotowała wysoką dynamikę wzrostu liczby i wartości płatności kartami Visa wydanymi przez polskie banki, znacząco wpływającą na rozwój obrotu bezgotówkowego w kraju. W ciągu 12 miesięcy do września ub.r. liczba płatności dokonanych polskimi kartami Visa przekroczyła 1,5 mld (wzrost o 44,2%), a ich wartość sięgnęła niemal 26 mld euro (wzrost o 20,5%). Wysoki wzrost odnotowano także w płatnościach Visa w polskich sklepach internetowych, których wartość zwiększyła się w omawianym okresie o ponad 34%.

    Szybko rosnąca popularność płatności bezgotówkowych Visa to zasługa m.in. rozszerzenia sieci akceptacji, działań marketingowych na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego – finansowanych przez banki, agentów rozliczeniowych i Visa, a realizowanych z detalistami – oraz sukcesu płatności zbliżeniowych.

    Na koniec września 2015 r. użytkownicy kart Visa mogli płacić nimi w ponad 440 tys. terminali (wzrost o 16,2%), z czego ponad 80% stanowiły terminale zbliżeniowe. Do końca przyszłego roku płatności zbliżeniowe będą obsługiwały wszystkie terminale w Polsce. Rosnące zainteresowanie przyjmowaniem płatności bezgotówkowych i dynamiczny rozwój sieci akceptacji były następstwem m.in. obniżenia stawek opłaty interchange oraz kończącego się w drugim kwartale 2016 r. programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, w ramach którego banki-wydawcy kart Visa dofinansowywały instalowanie nowych terminali u detalistów. Szybki wzrost liczby terminali nastąpił również w transporcie publicznym oraz płatnych strefach parkowania. Coraz powszechniejsza jest możliwość regulowania opłat publiczno-prawnych w urzędach administracji publicznej, gdzie wzrost wartości transakcji kartami Visa w omawianym okresie wyniósł 30% w stosunku do roku poprzedniego. Nowością jest uruchomiona we Wrocławiu platforma informacyjno-płatnicza, która umożliwia regulowanie podatków i opłat lokalnych przez internet przy użyciu karty Visa.

    Najważniejszymi działaniami promującymi płatności bezgotówkowe kartami Visa były m.in. kampanie z udziałem detalistów będących numerami jeden w swoich branżach, w tym z sieciami Biedronka i PKN ORLEN, a w sektorze e-commerce z serwisem Allegro oraz PayU. Uruchomiony został także program Visa Oferty, udostępniający oferty znanych marek dopasowane do zwyczajów zakupowych konsumentów.

    „Ważną rolę w ubiegłorocznym rozwoju Visa odegrał bezprecedensowy sukces płatności zbliżeniowych, które stanowią już ponad 50% wszystkich płatności kartami Visa w Polsce. Wygoda, szybkość oraz bezpieczeństwo płacenia zbliżeniowo – niezależnie od wysokości kwoty transakcji – coraz skuteczniej przekonują konsumentów do płatności bezgotówkowych” – komentuje Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe.

    „Płatności zbliżeniowe zbudowały mocny fundament pod rozwój oczekiwanych przez konsumentów mobilnych płatności zbliżeniowych Visa wprowadzanych szeroko przez banki, które już w tym roku powinny stać się popularnym sposobem płacenia za zakupy w Polsce” – dodaje Małgorzata O’Shaughnessy.

    Mobilne płatności zbliżeniowe Visa oparte o chmurę i technologię HCE udostępniły już Bank Zachodni WBK oraz PKO Bank Polski, a grupa kilkunastu kolejnych banków pracuje nad ich wdrożeniem.

    „Wdrażanie mobilnych płatności zbliżeniowych przez polskie banki przyczyni się do zwiększenia popularności innowacyjnych rozwiązań płatniczych, a tym samym poszerzania zakresu obrotu bezgotówkowego. Rozwój płatności elektronicznych, pozostający strategicznym celem Visa, jest skutecznym narzędziem w walce z szarą strefą gospodarczą, której ograniczenie mogłoby zwiększyć dochody budżetu państwa. Podejmowane przez nas działania wpisują się również w rządową wizję rozwoju cyfrowej, bezgotówkowej gospodarki” – podsumowuje Małgorzata O’Shaughnessy.

    Dynamika wzrostu wartości płatności polskimi kartami Visa była niemal trzykrotnie wyższa niż średnia dla całej organizacji Visa Europe, co z jednej strony wynika z wciąż bardzo dużego potencjału rynku, a z drugiej – odzwierciedla skuteczność podejmowanych wspólnie z bankami działań na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Biznesowa i technologiczna innowacyjność tych działań skutkuje również zmniejszaniem dystansu, który w sferze płatności elektronicznych ciągle dzieli Polskę od zaawansowanych rynków Europy Zachodniej.

    Visa w Europie

    W ciągu 12 miesięcy do czerwca 2015 r. Visa Europe osiągnęła najwyższy w swojej historii roczny poziom przychodów: 2,31 mld euro, tj. o 25% więcej niż rok wcześniej. Przy zasadniczo niezmienionych od czterech lat kosztach działalności, organizacja przekazała swoim instytucjom członkowskim rekordową kwotę 739 milionów euro w formie zniżek i bonifikat oraz wspólnych projektów inwestycyjnych.

    Płatności w punktach handlowo-usługowych wzrosły w ubiegłym roku rozliczeniowym w skali całej Europy o 7,7%, do poziomu 1,58 biliona euro.

    „Osiągnięty przez Visa Europe wynik finansowy jest wyraźnie wyższy niż kiedykolwiek w historii naszej organizacji. Dokonaliśmy tego zachowując stuprocentową skuteczność systemów przetwarzania danych transakcji w nieprzerwanym okresie ponad 100 miesięcy, a także niezmiennie utrzymując zaufanie konsumentów dzięki rekordowo niskiemu współczynnikowi transakcji nieuprawnionych na poziomie poniżej 5 eurocentów na każde wydane 100 euro, oraz w rezultacie inwestycji w wielopoziomowe systemy bezpieczeństwa danych i operacji. W 2015 r. wdrożyliśmy również usługę tokenizacji, która poza zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa w sferze płatności cyfrowych, umożliwia dokonywanie tych transakcji z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury” – podsumował Nicolas Huss, prezes Visa Europe.

    Dzięki tokenizacji banki mogą oferować produkty płatnicze wspólnie z nowymi partnerami dostarczającymi konsumentom technologie mobilne – w Europie z serwisu tokenizacyjnego Visa korzysta już Apple Pay.

    Jedna globalna organizacja Visa

    W listopadzie ubiegłego roku Visa Inc. i Visa Europe ogłosiły zawarcie ostatecznego porozumienia o połączeniu obydwu organizacji w jedną, globalną firmę.

    „Osiągamy bardzo dobre wyniki jako Visa Europe – jednakże biorąc pod uwagę perspektywy długoterminowe, szybkie zmiany na rynku, przyspieszającą globalizację, coraz ostrzejsze regulacje rynku oraz rosnącą konkurencję, trzeba powiedzieć, że to najlepszy czas na połączenie się w jedną firmę” – stwierdził Nicolas Huss. „O przewadze konkurencyjnej decyduje dziś skala działalności, szybkość wprowadzania nowych rozwiązań na rynek oraz inwestycje. Integracja w ramach jednej firmy o globalnym zasięgu zapewni nam odpowiednią siłę finansową i skalę działania umożliwiającą szybsze wprowadzanie w całej Europie nowej generacji płatności oraz budowę pogłębionych sojuszy z naszymi obecnymi i nowymi partnerami” – dodał prezes Visa Europe.

    „Naszym partnerom w całej Europie zapewnimy zwiększone korzyści z globalnej skali działania, technologii, inwestycji i zasobów. Przyspieszony rozwój płatności elektronicznych zdefiniuje przyszłość handlu. Pomoże on detalistom w rozwoju skali ich biznesu, a konsumentom pozwoli płacić w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu i czasie, z użyciem dowolnego urządzenia” – podsumował Nicolas Huss.

    Postanowienia transakcji o połączeniu wymagają akceptacji ze strony organów regulacji rynku, a jej ostateczne zakończenie przewidywane jest w drugim kwartale 2016 roku.

    Tematy

    Tagi



    Visa Europe

    Visa Europe, organizacja zajmująca się technologiami płatniczymi, stanowi własność instytucji członkowskich – banków oraz innych firm świadczących usługi płatnicze z 38 krajów Europy, które sprawują nadzór nad jej zarządem.

    Visa Europe znajduje się w samym centrum ekosystemu płatności, dostarczając usługi oraz infrastrukturę, które umożliwiają dokonywanie płatności elektronicznych milionom konsumentów, firm i instytucji sektora publicznego w Europie. Instytucje członkowskie Visa Europe zajmują się wydawnictwem kart płatniczych i świadczeniem usług akceptacji kart na rzecz detalistów, a także ustalają poziom opłat pobieranych od użytkowników kart i punktów usługowo-handlowych. Visa Europe jest również największym w Europie dostawcą usług przetwarzania danych transakcji, który obsługuje ponad 18 miliardów transakcji rocznie.

    W Europie zostało wydanych ponad 500 milionów kart Visa, którymi jest już opłacane jedno na każde 6 euro wydawane w Europie na konsumpcję. Całkowita wartość transakcji z użyciem kart Visa w całej Europie przekracza poziom 2 bilionów euro rocznie, z czego płatności w punktach handlowo-usługowych wynoszą 1,5 biliona euro.

    Organizacja Visa Europe jest niezależną firmą posiadającą wyłączną, nieodwołalną i nieograniczoną w czasie licencję na posługiwanie się marką Visa na obszarze Europy. Visa Europe współpracuje z Visa Inc. na rzecz wzajemnej globalnej akceptacji na obszarze ponad 200 krajów i terytoriów.

    Strona internetowa: www.visaeurope.com

    Twitter: @VisaEuropeNews

    Kontakty prasowe

    European Press Office (Including out-of-hours)

    Press contact +44 207 795 5336

    Biuro Prasowe Visa w Polsce

    Press contact +48 601 090 747

    Powiązane historie

    Wzrost płatności polskimi kartami Visa o ponad jedną czwartą

    Wzrost płatności polskimi kartami Visa o ponad jedną czwartą

    • Priorytet na rok 2015: dalsze wypieranie gotówki m.in. poprzez rozwój współpracy z detalistami i innowacyjne rozwiązania płatnicze • 13 banków zaangażowanych w prace nad rozwojem portfela V.me by Visa, a 9 banków w prace nad płatnościami mobilnymi Visa • Jedno na każde 6 euro wydane na konsumpcję w Europie jest już opłacane kartami Visa

    Program Visa Oferty szansą dla detalistów w rozwoju ich biznesu

    Program Visa Oferty szansą dla detalistów w rozwoju ich biznesu

    • Współpraca z Visa szansą na rozwój biznesu detalistów i banków • Nowa jakość w budowaniu relacji z klientami dzięki ofertom dopasowanym do ich zwyczajów zakupowych • Usatysfakcjonowanie współczesnego konsumenta poważnym wyzwaniem dla handlu

    Innowacyjny program Visa Oferty – atrakcyjne oferty dopasowane do zwyczajów zakupowych i szybki zwrot części wydanych pieniędzy

    Innowacyjny program Visa Oferty – atrakcyjne oferty dopasowane do zwyczajów zakupowych i szybki zwrot części wydanych pieniędzy

    • Atrakcyjne oferty w sklepach stacjonarnych i internetowych dopasowane do zwyczajów zakupowych użytkowników kart Visa • Szybki zwrot części wydanych pieniędzy bezpośrednio na rachunek karty – bez wysyłania SMS-ów, e-maili czy drukowania kuponów • Uczestnictwo w programie jest korzystne dla konsumentów, banków i detalistów

    Polska gotowa na płatności mobilne

    Polska gotowa na płatności mobilne

    Szybki wzrost znaczenia płatności mobilnych wpisuje się w jeden z najważniejszych współczesnych trendów – przejmowania kolejnych obszarów naszego życia przez smartfony i inne urządzenia mobilne. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy mobilne płatności zbliżeniowe staną się już powszechnym sposobem płacenia w Polsce.

    Ponad miliard transakcji zbliżeniowych kartami Visa w ciągu roku

    Ponad miliard transakcji zbliżeniowych kartami Visa w ciągu roku

    • 1,1 mld płatności zbliżeniowych kartami Visa w Europie w ciągu ostatnich 12 miesięcy o łącznej wartości ponad 12,6 mld euro • Ponad 130 mln zbliżeniowych kart Visa w obiegu • Europejska infrastruktura zbliżeniowa Visa gotowa na płatności mobilne

    Visa najbardziej godną zaufania marką wśród przedsiębiorców

    Visa najbardziej godną zaufania marką wśród przedsiębiorców

    • Visa zwyciężyła w zestawieniu Marek Godnych Zaufania 2016 w kategorii „systemy płatnicze” • W badaniu przeprowadzonym przez Millward Brown na zlecenie miesięcznika „My Company Polska” wzięło udział ponad 2 tys. przedsiębiorców

    W Polsce płatności bezgotówkowe akceptuje już ponad pół miliona terminali

    W Polsce płatności bezgotówkowe akceptuje już ponad pół miliona terminali

    • Płatności bezgotówkowe – m.in. dzięki wysiłkom Visa – są coraz powszechniej akceptowane w miejscach, gdzie do tej pory dominowała gotówka • Poczta Polska rozpoczęła akceptację takich płatności we wszystkich 4,6 tys. swoich placówek na terenie kraju; już 600 tys. transakcji bezgotówkowych w urzędach pocztowych

    Visa wspólnie z bankami uruchomi w Polsce inkubator innowacji

    Visa wspólnie z bankami uruchomi w Polsce inkubator innowacji

    • Inkubator będzie wspierał powstawanie ogólnorynkowych rozwiązań przyspieszających rozwój obrotu bezgotówkowego i cyfryzację polskiej gospodarki • W pracach inkubatora wykorzystane zostaną doświadczenie i globalne zasoby Visa w zakresie innowacji